GŁÓWNAOFERTAMY TERAZHISTORIAKADRADOKUMENTY

               NOWOŚCIPRZYJACIELE PODZIĘKOWANIABUDOWA  PRZEDSZKOLAGALERIAKONTAKT

 

 

 

 

Listopad 2017 - NASI NOWI PRZYJACIELE ZE SZKOŁY W CHELTENHAM  W WIELKIEJ  BRYTANII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Kliknij miniaturkę listu.

 

 

Grupa 4-5 latków "LEŚNE DUSZKI'

p. Dorotki Giszczyńskiej z naszego przedszkola zaprzyjaźniła się z dzieciakami

i nauczycielami z Polskiej Szkoły w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Nasze przedszkolaki wysłały do Anglii list, zdjęcia i rysunki.

Na początku listopada otrzymały odpowiedź- także list opisujący ich szkołę

oraz zdjęcia i rysunki.

 

 

Grudzień 2015 - NASI PRZYJACIELE Z NEPALU

Z RYSUNKAMI OD NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

 

Przedszkolaki w Tenczynku odwiedził p. Mariusz Dec, który zawiózł nasze rysunki i zdjęcia do przyjaciół w Nepalu.

Pan Mariusz to przyjaciel przedszkola od lat i nasz pośrednik z dzieciakami  w Kathmandu. Wyjątkowa osoba.

Dzięki niemu cieszyliśmy się z fotografii i filmu z przekazania naszych upominków i mogliśmy obserwować radość uczniów

Lower Secondary School Chetrapati Kathmandu w NEPALU.

 

Pan Mariusz chętnie opowiada nam o tamtej szkole i tamtych obyczajach. A także katakliźmie trzęsienia ziemi, które było w ostatnim czasie. Ale Nepal się podniosł z tragedii i życie toczy się dalej dzięki wsparciu innych krajów i akcjom humanitarnym organizowanym także w Polsce. A my dzielimy się kulturą Polską i czerpiemy z innych kultur.

 

Radośni uczniowie z Panem Mariuszem w Lower Secondary School Chetrapati Kathmandu w NEPALU.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Październik 2015r. - Przekazaliśmy pozdrowienia i rysunki dla przyjaciół z Nepalu.

http://www.himalaje.pl/pomoc.htm

Dzieci z grupy 6 latków i 4 latków przygotowały prezent dla swoich kolegów z Nepalu w Kathmandu. Przekazaliśmy rysunki o Polsce wykonane samodzielnie przez dzieci pod kierunkiem nauczycielek A. Kochalskiej-Hrycaniuk i J.Rybarskiej. Stworzyliśmy kronikę wraz ze zdjęciem z pozdrowieniami. Czekamy n a odpowiedź. Rysunki wraz z pozdrowieniami  przekaże  w naszym imieniu p. Mariusz Dec.

 

Grudzień 2010 r. - pozdrowienia i prezent od przyjaciół z Nepalu.

Obok pięknej fotografii Pan Mariusz Dec przekazał nam wspaniałe paluszkowe pacynki wykonane z filcu przez same nepalskie dzieci.

    

 

 

 

 

 

 

Uczniowie Szkoły w Kathmandu oglądają wspólnie z nauczycielką kronikę z tradycjami polskimi, symbolami narodowymi i pracami plastycznymi wykonanymi przez dzieci z naszego przedszkola. Chyba się podoba bo widać zachwyt na twarzach dzieci.

Grudzień 2009 r. - otrzymaliśmy pozdrowienia od naszych przyjaciół w Nepalu - z Rodzinnego Domu Dziecka w Pokhara

                   Grudzień 2008r. - życzenia i podziękowania         od naszych przyjaciół z Rodzinnego Domu Dziecka w  Pokhara w Nepalu. 

Właśnie otrzymaliśmy od Tatusia Ani i Zuzi Pana Mariusza Deca fotki z pozdrowieniami od naszych przyjaciół z Pokhara w Nepalu. Dzieciaki podziękowały nam za przekazane życzenia, rysunki i wykonane różnorodną techniką prace plastyczne naszych przedszkolaków opowiadające o tym co polskie. Cieszymy się,    że nasze prace oraz fotografia z życzeniami sprawiły naszym przyjaciołom tyle radości. Niedługo znów przygotujemy dla Was niespodziankę. Szczegółowe informacje o rodzinie wraz z fotografiami można znaleźć na stronie www.himalaje.pl w zakładce POMOC.  

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

                           Dzieci z pracami od przedszkolaków z Tenczynka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Październik 2008r. -  życzenia dla dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka (Children Welfare Associaton) w Pokhara w Nepalu. 

Dzieciaki wraz z Paniami przekazały na ręce Państwa Basi i Mariusza Dec fotografie z życia przedszkola z pozdrowieniami oraz samodzielnie wykonane dla przyjaciół z dalekiego Nepalu prace plastyczne z własnoręcznie podpisanymi imionami. W rysunkach przedszkolaczki zawarły część swojej małej ojczyzny, aby przybliżyć ją dalekim kolegom. A rysunki powstawały z potrzeby serca.    Pan Mariusz przekaże je od nas w  najbliższym czasie wraz z pozdrowieniami. Dziękujemy serdecznie.

    

 Informacje o rodzinie wraz z fotografiami dzieci można znaleźć na stronie www.himalaje.pl w zakładce POMOC.  

 Kwiecień 2008r.-Nasi przyjaciele z Rodzinnego Domu Dziecka w Pokhara w Nepalu

  

              Na początku 2008r. nasze przedszkole nawiązało kontakt, poprzez Tatę Zuzi i Ani  Pana Mariusza Deca z Rodzinnym Domem Dziecka w Nepalu. Przekazaliśmy niewielką Kronikę  z fotografiami z życia przedszkola, krótkim listem i  materiałami xero z naszymi zwyczajami i tradycjami. W kwietniu otrzymaliśmy piękne fotografie dzieci oraz tę z życzeniami na kopercie dla naszego przedszkola. Ogromnie nas to ucieszyło. Bardzo chcemy uczyć dzieci dzielić się tym co mają i chętnie to będziemy czynić aby uśmiech na twarzy naszych przyjaciół nigdy nie gasł. Szczegółowe informacje o rodzinie wraz z fotografiami dzieci można znaleźć na stronie www.himalaje.pl w zakładce POMOC.                 Poniżej fragment informacji z niniejszej strony:

               Children Welfare Association

       Children Welfare Association działa jako rodzinny dom dziecka od marca 2001 roku pomagając dzieciom opuszczonym, pochodzącym z najbiedniejszych domów, często wywodzącym się z najniższych warstw nepalskiego społeczeństwa. Jest oficjalną, zarejestrowaną organizacją pozarządową.

     Obecnie w CWA mieszka dwadzieścioro jeden dzieci. Cztery osoby zostały zatrudnione do pomocy w opiece nad dziećmi. Głównym celem placówki jest stworzenie dzieciom warunków, w których mogą się poczuć jak we własnym domu, którego koleje losu je pozbawiły. CWA wyróżnia się prawdziwie domową atmosferą, o którą dbają założyciele jego pan Thak Bahadur i jego żona - pani Ganga Devi Sunar. Dzieci, prócz rodziny, mają miejsce do spania w kilkuosobowych pokojach, spędzania czasu po południu, opłaconą szkołę w Pokharze, opiekę medyczną. Państwo nie ma pieniędzy na pomoc tego typu placówkom - utrzymują się wyłącznie z datków i własnej pracy.

W roku 2001 do rodzinego domu dziecka przyjęto jedenaścioro dzieci pochodzących z górskich wiosek w rejonie Pokhary. Dzieci pochodziły z najuboższych, często rozbitych, rodzin. Dzieci, które znalazły swój utracony dom w rodzinie CWA chodzą do szkoły podstawowej Shining Star Boarding School, uczą się chętnie i doceniają daną im szansę.

               Od listopada 2007 dzieci z CWA korespondują uczniami z Polski. Sponsorujemy zakup odzieży i pomocy szkolnych oraz kursy artystyczne i zawodowe dla starszych dzieci. Odwiedzając CWA prowadzimy krótkie kursy dla dzieci i wychowawców, zabieramy wszystkich na wycieczki.

 

        Dyrektor Szkoły z Nepalu  u przedszkolaków w Tenczynku i w Zalasiu

Pod koniec września 2005r. Przedszkole w Tenczynku i jego filię w Zalasiu odwiedził Hiran Magar, założyciel i dyrektor szkoły w górskiej miejscowości Pirti w Nepalu. Te wyjątkowe odwiedziny nie były przypadkowe bowiem placówka od 2004r. współpracuje z tamtejszą szkołą. Współpracę rozpoczęliśmy dzięki tatusiowi naszej Zuzi  Panu Mariuszowi Dec.

Szkoła Podstawowa w górskiej miejscowości Pirti w Nepalu, położonej ponad 40 km od najbliższej drogi jezdnej (od miejscowości Jiri - punktu startowego  treku w rejonie Everestu) została utworzona w 1995 roku przez Hirana Magara - przewodnika himalajskiego a zarazem pierwszego mieszkańca Pirti,   ( Szkoła w Pirti wraz z jej uczniami.)       który po ukończeniu szkoły podstawowej w dystrykcie kontynuował naukę po za jego granicami - w Kathmandu.

W Deviśvar Primary School uczy się 72 dzieci w w wieku  od 5 do 12 lat.

W  Nepalu analfabeci stanowią 55 % dorosłej populacji.                                                                                

Przedszkolaki w listopadzie 2004r. przekazały dzieciom z Pirti list i piękny album z pracami przedszkolaków z Tenczynka mający na celu zapoczątkowanie współpracy. Prace wykonane były różnorodną techniką i z różnych   materiałów. Dotyczyły zarówno życia codziennego jak i wielorakich zjawisk przyrody. W odpowiedzi otrzymaliśmy piękny list od dyrektora Hirana Magara oraz od dzieci, w którym dziękują nam za  prezent i przesyłają pozdrowienia.

         Kolejnym etapem naszej współpracy była akcja podjęta przez całą społeczność przedszkolną, dzieci, pracowników  a przede wszystkim rodziców polegająca na zbieraniu materiałów i przyborów szkolnych. Przygotowaliśmy także sporą ilość materiałów ksero , w których znalazły się obok innych nasze treści narodowe, tradycje regionalne i ludowe. Chcieliśmy podzielić się z dziećmi mieszkającymi tak daleko wiedzą na temat naszego kraju z nadzieją poznania ich zwyczajów  i tradycji.

W czasie odwiedzin nasz gość,  w towarzystwie Pana Mariusza Deca oraz Pani Ewy Solak dziennikarza Przełomu Chrzanowskiego, uczestniczył w zajęciach w grupie 6-latków prowadzonych przez mgr Joannę Moń. Z uwagą oglądał różnorodne zabawy dydaktyczne i ruchowe oraz pragnął uzyskać jak najwięcej informacji  o pracy przedszkola, formach i metodach prowadzenia zajęć . Wiele rzeczy go interesowało i o wiele pytał chcąc czerpać jak najwięcej.

Bardzo zaciekawiło Go bogactwo pomocy edukacyjnych do zajęć, które oglądał z uwagą. Ogromne wrażenie zrobiły na nim zabawy z kolorową chustą przy której nasze dzieci uwielbiają się bawić. Dzieci zaśpiewały także piosenkę o swoim przedszkolu, a "maluszki"  o prawdziwym przedszkolaczku. Na koniec spotkania wręczyły Gościowi ogromne pudełko z zebranymi przyborami oraz materiałami kserowanymi do zajęć  a przede wszystkim piękne w

Hiran Magar u przedszkolaków w Tenczynku )      wykonane samodzielnie serca z podpisami od dzieci dla dzieci. Przekazaliśmy także oficjalne pismo z podziękowaniem za współpracę oraz z pozdrowieniami dla wszystkich współtworzących niniejszą szkołę wraz z informatorem o naszym przedszkolu..

Pan Hiran przywiózł w  prezencie dla nas prace dzieci z Nepalu - może uda nam się z nich zrobić wystawę.

To jeszcze nie był koniec odwiedzin bowiem kolejnym etapem była wizyta u przedszkolaków w Zalasiu, gdzie również dzieciaki zebrały wiele przyborów szkolnych, które na pewno będą służyć dzieciom w Pirti. Nasz Gość chętnie włączył się do zabaw w kole , „Moja Ulijanko” czy „Stary Niedźwiedź”, które sprawiły mu wiele radości.

         Pan Hiran Magar zrobił na dzieciach i na nas wszystkich ogromne wrażenie. Okazał się niezwykłym, pogodnym, niewielkim i niesamowicie skromnym człowiekiem, który czyni tak wielkie rzeczy.

                 Dodatkową atrakcją dla dzieci były zorganizowane przez Pana Deca zajęcia specjalne dla przedszkolaków z lalkami  i instrumentami muzycznymi z dalekiego Nepalu. Pan Mariusz bardzo zainteresował dzieci i rozbudził w nich ciekawość co potwierdzały ogromną liczbą pytań  na temat zabaw dzieci z Nepalu . Zabawa dla wszystkich była wyjątkowa, a nowe zabawki, które zaprezentował gość wywoływały u dzieci co chwilę ogromny zachwyt, bo naprawdę były wspaniałe, a jakże inne od tych naszych.

 ( Pan Mariusz Dec z lalkami z Nepalu )         Jesteśmy dumni z tego, że mamy tak wspaniałych przyjaciół i, że możemy im pomagać. Bowiem w naszym przedszkolu uczymy dzieci nie tylko brać dla siebie ale także dawać siebie innym.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję zbierania przyborów, mając nadzieję na kolejne tego typu przedsięwzięcia oraz także inną pomoc.

 

Przedszkole Samorządowe w Tenczynku  32-067 Tenczynek, ul. Wł. Reymonta 3; tel/fax: 12 2821717   przedszkoletenczynek@op.pl